Производството на облекла, новите бизнес модели, кръговата икономика и дигиталната мода представиха в Русе пред фирми от Дания, Испания и Молдова
Събитие за обмен ClusterXchange по проекта CLOTH се проведе от 19 до 21 април 2023 г. в Русе и Букурещ. МСП и клъстери от Дания, Испания и Молдова взеха участие в този краткосрочен обмен в рамките на подкрепяния от ЕС проект CLOTH. Организатор беше Българска модна асоциация с Председател Силвия Кабаиванова.
CLOTH Project, европейският алианс, който обединява лица, компании и клъстери, работещи върху трансформацията на модния сектор към устойчивост и цифрови технологии, обявява резултатите от своето събитие ClusterXchange, което се проведе в Букурещ, Румъния на 19 април и в Русе, България на 20 и 21 април 2023 г.
ClusterXchange стартира в Букурещ, където участниците посетиха Gentlemen’s tailoring – магазин за официални облекла по поръчка за специални поводи и фабриката за облекло Merer.
Gentlemen’s Tailoring притежава първия частен шоурум в Румъния, посветен на мъжете. Изработват мъжки костюми (тържествени или бизнес), палта и ризи по размери на клиента от египетски памук, вълна, кашмир, мохер, коприна, кадифе и си сътрудничат с известни производители на платове от Италия и Великобритания. В допълнение към костюма те предоставят различни аксесоари като копчета за ръкавели, игли за вратовръзки, игли за ревери и ризи, вратовръзки, шалове, ленти за ръце и папийонки от коприна, кадифе, обувки.
Във фабриката за облекло Merer участниците видяха производство на мъжки ризи – класически и традиционни ризи с бродерия.
На следващия ден участниците в ClusterXchange посетиха няколко завода и цеха в Русе. Те започнаха в Bulammas Made-to-measure, където видяха производството на мъжки ризи, панталони и аксесоари и научиха за новите бизнес модели, направени „по мярка“ и „по поръчка“. При производителя на знамена Gabic те научиха предимствата на сублимацията пред другите методи за текстилен печат и защо сублимационният печат е устойчив. Те посетиха и фабриката за производство на дамски облекла Савана. В края на деня те посетиха Charlino – една от най-старите български модни марки, която продава своите продукти в много чужди страни. Те също така произвеждат сценични тоалети за опери и театри в Европа и Азия.
През деня имаше няколко презентации в Русенската търговско-индустриална камара. Първо Милен Добрев, изпълнителен директор на Камарата, представи нейната работа и текущи проекти. Екатерина Йорданова от Enterprise Europe Network Ruse представи услугите, които EEN предлага на МСП.
Силвия Кабаиванова, Председател на Българска модна асоциация представи платформата, разработена по проекта CLOTH, в която могат да се регострират европейски фирми, работещи в областта на устойчивата мода, кръговата икономика и дигитализацията. Платформата е на адрес fashion.clothproject.eu и регистрацията е безплатна.
Участниците научиха и за българската кръгова икономика от TexCycle. Компанията е основана като предприятие за сортиране и търговия на едро с текстил през 2000 г. в България и се разширява до група от компании за оползотворяване на текстил, специализирани в събирането, сортирането, разпространението и рециклирането на употребявани дрехи, обувки и друг текстил.
Анна Найденова се свърза онлайн и представи Българския ИКТ Клъстер и техните текущи проекти и подкрепа за цифровизацията на МСП.
БМА покани на CXC в РТИК и други модни компании от Русе, сред които Maximmilian shoes и DIR Styles и се проведе B2B среща.
Третият ден започна с посещение на Future Education Space на Русенския университет, където компаниите тестваха приложения за виртуална реалност и 360 градусови модни ревюта, представени от доц. д-р. проф. Галина Иванова.
След това ст.н.с. Проф. Пламен Захариев направи презентация на 3D технологиите за модната индустрия, а участниците видяха 3D скенери и принтери.
Последва посещение на Феникс 94 – производител на дамски и мъжки чорапи. Там видяха целия процес на изработване на чорапите и им бяха показани и иновативни ски чорапи с отопление, които произвеждат за клиент.
Следобед посетиха ПГ по облекло „Недка Иван Лазарова“, където дори присъстваха на мини ревю, организирано от учениците.
Обменът завърши с разходка по главната пешеходна улица и посещение на магазините на български модни марки – Danini, Rosi Fashion, Kensol, Lucy, Martini shoes и др.
Относно CLOTH
Проектът CLOTH – CLuster Alliance for the Transition to Green and Digital Fashion – е нова инициатива, целяща да създаде благоприятна екосистема от подходящи заинтересовани страни от междусекторна гледна точка, насърчавайки по-зелена, по-интелигентна и по-конкурентна и иновативна европейска модна индустрия.
Проектът CLOTH е интегрирано междусекторно партньорство с 5 партньора от 5 европейски държави (Испания, България, Румъния, Дания и Франция), работещи по различни вериги на стойността: мода и текстил, кръгова икономика, творческа индустрия и цифрови технологии.
По време на подкрепяния от ЕС проект CLOTH ще бъдат организирани минимум 100 краткосрочни обмена между целеви членове на клъстери, разположени в други страни.
Проектът CLOTH се финансира от Изпълнителна агенция за Европейския съвет по иновациите и за малките и средните предприятия (EISMEA), съгласно правомощията, делегирани от Европейската комисия, програма COSME, покана COS-CLUSTER-2020-3-03 / COS-CLUSTER-2020-3-03 -1 (Европейска програма за клъстерни постижения със схема ClusterXchange, свързваща екосистеми и градове).
За повече информация: https://clothproject.eu/